Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Glas / SkÃ¥lar 9951121



*

nr 995 1121


Sven Palmqvist

(1906-1984), Sverige


Skålar, mm 10 del, Sven Palmqvist (1906-1984), Orrefors Fuga (centrifugerat glas, som första gången presentades 1954)


Sven Palmqvist, svensk glaskonstnär och skulptör född 1906, död 1984.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 november 2015
kl 20:06:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/11 11:23:45 1      1.000 kr
15/11 22:02:38 2      800 kr
15/11 22:02:38 1      900 kr (Budbetjänt)
16/11 07:30:08 2      1.000 kr
16/11 07:30:08 1      1.000 kr (Budbetjänt)
16/11 16:57:20 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 16 nov

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Läs mer om 50/60-tal

  • Konstnär/Designer

Sven Palmqvist

Sven Palmqvist, svensk glaskonstnär och skulptör född 1906, död 1984.

Läs mer om Sven Palmqvist
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: centrifugerat glas glas orrefors fuga skålar sven palmqvist svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:13
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:40
  • 6750 Matservisdelar
    50 delar ca. Gustavsberg, Röd Fasan, 12 mattallrik..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:25
  • 6180 SkÃ¥lar
    + fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:08
  • 6551 SkÃ¥lar
    + fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:43
  • 6730 SkÃ¥lar
    2 st, Orrefors, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:17




Ladda ner broschyr